Zábava

Puberta dětí

Někdy jsou fakt na „zabití“. Už to není ta malá holčička, co se přišla vždy přitulit, když jí bylo smutno, nebo chlapeček, který si rád o samotě jezdil po zemi s autíčkem. Ona je vzteklá, drzá, odmlouvá, on prosedí hodiny u počítačových her a „nemá“ čas na věci, které dřív tak rád dělával s tatínkem.
Ale to není všechno. Jsou vnímavé, citlivé, dobře vědí, čím vás zasáhnout, urazit vaše city. Tím si s vámi vyřizují účty. Touží vás dohnat do situace, kdy se naopak vy budete cítit provinile a zpytovat svědomí, proč se cítíte jako neschopný rodič. Začnete o sobě pochybovat, až budete svým potomkem dotlačena k nedůslednosti.
posezení u řeky
A tím vás má na lopatkách.
Jsou to chvíle, kdy si povzdychnete, ach ta . V této době chtějí všem ukázat, že už nejsou malými dětmi, které do puntíku udělají, co po nich rodiče, či vůbec každý, kdo představuje nějakou autoritu, chtějí.
Bohužel ale nezbývá, než trváním na svých požadavcích je naučit, že dospívání neznamená nemoc, u které byste měli rezignovaně čekat, až přejde, ale naopak, učit dítě, jak se postavit k věcem, které ještě nedávno jste za ně řešila vy.
To ale neznamená, že jim dáte k dispozici platební kartu a necháte je zruinovat účet nákupem „veledůležitých“ věcí, protože ho chcete naučit hospodařit s penězi.
Jestli je potomek zvyklý na pravidelný příjem ve formě kapesného, musí se naučit, co je pro něj důležité kupovat. Peníze nedostává proto, aby je utratil během pár dnů a pak chodil žebrat na rodičích, případně na prarodičích, protože nutně potřebuje značku kosmetiky, jako kamarádka Andula, nebo módní roztrhané džíny jako Ferda odvedle.
dívky v zimním oblečení
Je dobré ukázat svému „pubošovi“, jaký je váš rodinný rozpočet. Přesvědčte ho, že nepatří k milionářské rodině, která dobrovolně bydlí v bytě, nebo mu řekněte, jak velkou hypotékou jste zatížení.
Nevěřte, že je ještě malý a nepochopil by to, on jen zkouší, kolik jste ochotná obětovat pro jeho spokojenost. Když si, lidově řečeno, budete pořád utrhovat od huby, bude zvyšovat své nároky. Ne proto, že je dítě zlé, ale proto, že ví, že to zkrátka pro něj nějak uděláte.
Jestli už váš puberťák dorostl do věku, kdy si může vydělávat brigádou, pomozte mu najít vhodnou práci, ať vidí, že peníze nerostou na stromech. O to víc si pak bude vážit vašeho hospodaření s nimi.
Samozřejmě, že musí být potomek zapojený i do chodu domácnosti. Musí vědět, že prádlo nebylo vypráno a vyžehleno skřítky, ale ať se naučí svoje oblečení žehlit.
Jestli chce, abyste ho každou chvíli někam vozili, jeho pomoc při údržbě auta je namístě. Může třeba vyluxovat a umýt interiér.
Zrovna tak je dobré, aby se dcera naučila, jak to chodí v kuchyni. Loupat, škrábat, krájet, smažit, to vše by měla být v určitém věku samozřejmost.
Důležité je, nenechat se odradit jejich kyselým obličejem a drzou poznámkou, a i když je to těžké, nezvyšovat hlas a trvat na jejich pomoci.